Sitemize Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz [email protected]

Telefon Numaramız 0533 633 82 84

Çayyolu Çatı Aktarma

Ana Sayfa » Hizmetler » Çayyolu Çatı Aktarma

Eskiyen çatının tam anlamıyla elden geçerek aynı özelliklere sahip çatı ürünlerinin kullanılmasıyla yenilenme işlemine çatı aktarma adı verilmektedir. Genelde kiremit çatılar için uygun bir tabir olan çatı aktarma diğer çatı türlerinde pek de uygun bir tabir değildir. Diğer çatı türlerinde çatı kaplama tabiri yerinde olacaktır. Zamanla eskiyen ve kullanılabilirliğini yitiren çatılar bina içine su ve benzeri unsurları sızdırarak binada yaşayanları gerek nem gerekse sıvı bakımından rahatsız etmeye başlar. Bu tür unsurların yanı sıra soğukluğu da hızlıca bina içerisine alarak içeride bulunan dengeli hava sirkülasyonunu bozan dairelerin içine kadar işleyerek daire sıcaklığını düşüren büyük sorunları da beraberinde getirir. Apartmanlarda, sitelerde yaşayan ailelerde kabarık ısınma masrafları ile karşılaşmaya başlar. Daha net anlatılması gerekirse çatıda oluşacak bir sorun yalnızca son katta oturanları değil tüm site sahiplerini etkiler. Bu bakımdan eskimeye başlayan çatılar düzenli olarak yenilenmelidir.

Çatı Aktarma Nedir? Nasıl Yapılır?

Çatı Aktarma Nasıl Yapılır?

Aşamaları:

  • Çatı üzerinde bulunan kiremitler mahya ve iskelet üzerinde bulunan malzemeler ziftli çuval, kiremit altı örtüsü gibi malzemelerle kaldırılır.
  • Çatı iskeletinde yılların vermiş olduğu yıpranmalar gözlenir ve giderilir. Sorun çıkaran keresteler yenileriyle değiştirilir.
  • Çatı iskeleti üzerine sürülen şalümo alevi yardımıyla pp300 membran malzemesi yapıştırılır.
  • Kiremitlerin döşenmesi aşamasına geçilir. Kiremit döşeme aşamasında 5 sırada bir telleme işlemi yapılır.
  • Çatı bünyesinde bulunan baca, aydınlatma, mail dere ve duvar dipleri pp40 kumlu membran malzemesi şalümo alevi yardımıyla yapıştırılır.
  • Yıpranmış, kırılmış, kullanılamaz duruma gelmiş kiremit ve da mahyalar yenilenir.
  • Mahya hatlarına çimento harcı yapılır.
  • Yaprak tutucu takılır.
  • Çatı temizlenerek teslim edilir.

Çatı aktarma işlemine başlanılmadan önce çatıyı keşif amacıyla uzman bilir kişi getirilmesi oldukça faydalı olacaktır. Yaşanılan sorunlar belki de ufak tefek bir problemden dolayıdır. Komple çatı aktarma işlemine gerek kalmadan ufak düzenlemeler ile yapılabilecek bir işi neden büyük masraflarla yaptırasınız ? Çatı ile ilgili yaşanılan problemlerde her şeyden önce bir bilirkişi ile görüşerek çatıyı incelemesini talep edin. Bilirkişi çatıyı inceledikten sonra ne yapılması gerektiği hakkında bilgi verecektir.

Çatı Aktarma İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çatı malzemesi seçimi , yapı bileşenlerinin incelenmesi ve çatı uygulanması aşamasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Çatı yapımı sonrasında yoğunlaşma probleminin ortaya çıkmaması adına çatı yalıtımı işleminin yapılması yerinde olacaktır.

Çatı aktarma aşamasında zeminin altında bulunan çatılara osb çakılması %30 oranlarında ısı kaybını engelleyecektir.
Aktarma, izolasyon, çatı örme gibi işlemlerde yetersiz bilgi ve birikim sahibi kişiler görüntü kirliliğine neden olabilecekleri gibi maddi kayıplar ve yetersiz yalıtım gibi durumlara da yol açabileceklerdir. Dikkat edilmesi gereken husus bol referanslı müşteri memnuniyetine önem veren kuruluşlardan yardım alınmasıdır. Yeterli izolasyon, hoş görünüm gibi nitelikler aranıyorsa mutlaka profesyonel kurumlardan yardım alınmalı bu konuda ucuza kaçılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çayyolu Kazan Duman Borusu Değişimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

× Nasıl yardımcı olabilirim?