Sitemize Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz [email protected]

İletişim: 05336338284 0543 637 82 84

Çayyolu Kalorifer Bakımı

Ana Sayfa » Diğer » Çayyolu Kalorifer Bakımı

Kış aylarının keskin soğuklarından korunma noktasında ısınma sistemlerinden faydalanıldığı pek çok dünya ülkesi gibi ülkemizde kalorifer sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. İnsanların soğuktan korunması ve vücut ısısını koruyabilmesi bilindiği üzere hayati önem arz ediyor. Her ne kadar kapalı ortamda da olsa ısınma ihtiyacı karşılanmadığı takdirde donma tehlikesinden tutun da pek çok hastalığa kadar davetiye çıkarılabiliyor. Kalorifer sistemleri yapı içindeki sıcak – soğuk hava sirkülasyonunu dengede tutarak evin sıcaklığını bir denge profiline yaklaştırdığından vücut sıcaklığının düşme ya da ani yükselmesinin önüne geçiyor. Bu da hastalık ve diğer problemleri o ortamdan uzak tutuyor. Özellikle yaşanılan alanın tüm bölmelerinin kalorifer sistemleriyle dengede tutulması oda değişikliklerinde bir takım problemler yaşanmasının önüne de geçiyor. Evlerde, ofislerde ve daha pek çok alanda kullanılan kalorifer sistemlerinin bakım ve temizliği de bu tür nedenlerden dolayı büyük önem arz ediyor.

Kalorifer Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kalorifer Bakım ve Temizliği

Kalorifer bakımı denildiği zaman petek ve kombi temizliği akla gelmektedir. Her ikisinin de profesyonel işi olduğunun altını çizmek isteriz. Bazı kullanıcılar ufak masraflardan kaçmak için kalorifer peteklerini sökerek sistemi alt üst etmektedir. Son derece yanlış bir tutum olması nedeniyle bu iş için düzenli olarak profesyonellerden destek alınması gerekmektedir.

Kalorifer Peteği Nasıl Temizleniyor?

Petek temizliği için en uygun alanların banyolar olduğu bir gerçek. Petek temizleme makinesi olarak bilinen makinenin banyoya bağlanması ve petek içinde zamanla biriken pislik ve kalıntıların temizlenmesi sürecini kapsar.

Adım Adım Petek Temizleme

Havlupan radyatörü sökülür.
Petek temizleme cihazından gelen hortumun bir ucu makineye diğer ucu havlupanın vanasına monte edilir.
İkinci hortumun bir ucu yine havlupan diğer ucu da tahliye işlemi için
Tesisata su verebilme işlemi için banyoda bulunan musluk kullanılır.
Şebeke hortumunun makineye monte edilmesinin ardından makine su ile doldurulur.

Tesisat boruları içerisindeki kirli su ve pislikler bu adımlar uygulandıktan sonra o bölümden çıkarak temizleme işlemi gerçekleşecektir. Sonrasında kombi basıncı ayarlanıp peteklerin havasının alınmasının ardından 1 saat kombi çalıştırılıp kimyasal madde sistemde dolaştırılacaktır. 1 saat dolaşımın ardından kimyasal madde peteklerden çıkarılıp temizlik işlemi tamamlanır.

Görüldüğü gibi çeşitli cihaz ve kimyasallar içeren kalorifer bakımı her anlamda profesyonel işidir. Kalorifer peteklerinin temizlenmesi ve kombi ayarlamaları konusunda ne kadar bilgi sahibi olunursa olunsun bu işin profesyonellere bırakılması yerinde olacaktır. Bu yolla olası tehlikelerin önüne geçilebileceği gibi ilerleyen zamanlarda sistem ömrünün kısalması da engellenmiş olacaktır. Kalorifer bakımının her yıl düzenli olarak yaptırılması özellikle de uzman ellerden yardım alınması sistemin çalışma performansını gün geçtikçe artırarak gereksiz faturalar ödenmesinin önüne geçebileceği gibi yüksek ısınma oranları ile de karşılaştıracaktır. Gerek ekonomik olması gerekse yüksek verim alınabilmesi adına petekler dolmadan temizliği yaptırılmalıdır.

× Nasıl yardımcı olabilirim?