Sitemize Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz [email protected]

Telefon Numaramız 0533 633 82 84

Çayyolu Kazan Duman Borusu Değişimi

Ana Sayfa » Hizmetler » Çayyolu Kazan Duman Borusu Değişimi

Kazan Duman Borusu Değişimi Neden Gereklidir?

Duman borulu kazanlar endüstride ve merkezi buhar istasyonlarında kullanılmaktadır. Devasa boyutlarda olan kazan çeşitleri pek çok alanda üretimin odağında bulunduğundan dolayı düzenli olarak değişim ve temizlik gerektirir. Kazan sistemlerinde kullanılan pek çok yakıt çeşidinin zamanla tortu,kurum ve birikinti gibi istenmeyen oluşumlara davetiye çıkarması üretimde verimi düşürmeye kadar pek çok tehlikeli durumla karşılaştırabilmekte. Oluşan istenmeyen birikintilerin ısı iletimini düşürdüğü gibi yakıt tüketimini de artırdığı görülmektedir. Kazanın düzenli olarak temizlenmemesi nedeniyle oluşan birikintilerin engellediği ısılar baca yoluyla dışarı atılarak ciddi manada enerji kayıplarına neden olur. %10 – %50 arasında görülebilecek enerji kayıpları verimliliği doğrudan düşürür. Endüstri ve üretim tesislerinde maliyeti düşürmenin ne denli kritik öneme sahip olduğu bilinen gerçeklerden. Bu bakımdan yakıttan tasarruf edip üretimde verimi elde etmenin yolu elbette enerji kayıplarının önüne geçebilecek tedbirlilikle hareket etmek olacaktır. Yakıt tüketiminin artması üretici şirketin maliyetlerini artırarak ürün fiyatlarına varıncaya kadar artışa neden olur. Bu tür bir durumda tüketiciye yansır. Daha önce o markanın ürünlerini tercih eden müşteri fiyat artışından dolayı başka markalara yönelebilir. Şirketin doğrudan vizyonsal geleceğini dahi etkileyebilen kazan duman borusu değişimi ihmal edilmemelidir.

Yanmanın tam anlamıyla gerçekleşebilmesi ve yanma sonucu oluşan ısı enerjisinin dışarıya tam olarak yansıyabilmesi adına kazan temizliklerine çok dikkat edilmelidir. Sıklıkla gerçekleştirilecek temizlik ve bakımlarla kazan içi oluşum ve birikintiler önlenerek %100 performans ve verim alınacaktır.

Kazan Duman Borusu Değişimi Aşamaları

Her şeyden evvel arızalı ya da sorunlu borular tespit edilir.
Bir takım veriler elde edebilmek adına yapılan ölçümlerle TSE’li özel kazan boruları kullanılır.
Eskimiş borular kazandan oksijen yardımı ile kesilir.
Kazanların ayna bölümlerine hiçbir şekilde zarar verilmez.
Yeni yerleştirilecek borular kaynak ya da şişirme yöntemleri kullanılarak kazana monte edilir.

Kazanda gerçekleşecek tamir – bakım faaliyetleri sertifikalı kazan kaynak elemanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir kaynakçının gerçekleştirebileceği bir iş olmadığının altını çizmek isteriz. Kazan duman borusu değişimi ile birlikte kazanın performansının artmasının yanı sıra boruda oluşan deliklerden gelen zehirli gaz ve oluşumların önüne de geçilmiş olacaktır. İşçi güvenliği açısından bakıldığında kazanların yakınlarında faaliyet gösteren işçiler güvence altına alınmış olacaktır. İşveren açısından bakıldığında az yakıtla daha çok üretim yapma ve üretim yaparken oluşturulan enerjiden maksimum düzeyde faydalanma imkanı sağlamakta. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın yapılacak işlem ve bakımlar elbette herkes için en uygunu olacaktır. Özellikle günlük binlerce ürün üretimi gerçekleştiren büyük fabrikatörler, girişimciler bu konuda hassasiyet göstermelidir. Kazanda oluşacak olası bir soruna sebebiyet vermeden önceden önlemin alınması o gün paydos etmekten de kurtaracaktır. Olası bir sorunda belki de günlerce üretimin durdurulmak zorunda kalınacağı ihtimali düşünüldüğünde hiçbir üretimcinin böylesine bir yaptırımla karşı karşıya kalmak isteyeceğini sanmıyoruz. Kazan duman borusu değişimi vakti geldiyse profesyonellerden yardım almanın zamanı da gelmiş demektir.

Bir önceki yazımız olan Hidrofor Çalışması ve Kurulumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

× Nasıl yardımcı olabilirim?