Sitemize Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz [email protected]

İletişim: 05336338284 0543 637 82 84

Hidrofor Çalışması ve Kurulumu

Ana Sayfa » Hizmetler » Hidrofor Çalışması ve Kurulumu

Yaşam alanlarında şebeke su basıncının yetersiz olduğu hallerde şebeke suyu ihtiyacının depolar vasıtasıyla karşılanmasını sağlayan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan sistemler musluktan gelen suyun basıncını artırarak yeterli seviyeye ulaştırır. Daireler, binalar, villalar, yaşam merkezleri başlıca kullanım alanlarıdır. Hidrofor alınacağı zaman her şeyden evvel kaç daireye su temini yapılacağı belirlenmelidir. Montajının yapılacağı konumu da belirleyen daire sayısı boru montajları da dahil pek çok hesaplama açısından en başında belirlenmelidir. Beslenecek dairelerle hidrofor arasında ne kadar mesafe olacağı, boruların uzunluğunun hangi seviyelerde olacağı belirlendikten sonra sağlıklı bir montajda gerçekleşecektir. Doğru hidrofor seçimi ilerleyen zamanlarda yaşanması muhtemel pek çok sorunu ortadan kaldıracağı gibi yaşam konforunu da artıracaktır.

Hidrofor Nasıl Çalışır? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Hidrofor Kurulumu İçin Gerekli Malzeme ve Ekipmanlar

  • Kat ya da binanın ihtiyacına göre su deposu.
  • Hidrofor çalışma düzeyine göre elektrik hattı.
  • Hidrofor motoru amper değerlerine göre motor koruma rölesi.
  • Motora monte edilecek elektrik panosu.
  • Depoda kalan suyu kontrol ederek suyun bitmesine az bir süre kaldığında hidroforu devre dışı bırakacak kontrol flatörü.
  • Hidrofor kurulumu için ihtiyaç duyulan malzemeler genel olarak su deposu, elektrik hattı, motor koruma rölesi, elektrik panosu, kontrol flatörü olarak sıralanabilir.

Hidrofor Kurulumu Öncesinde Yanıtlanması Gereken Sorular

Kat / Daire Sayısı
Kat ya da bina ihtiyaçlarına göre hidroforun kapasitesi ve tesisat uzunlukları değişkenlik gösterecektir. Kaç dairenin besleneceği ilk olarak belirlenmesi gereken faktörlerden.

Hidrofor Emiş Özelliği
Hidrofor emiş özelliği isteniyorsa kaç metreden gerçekleştirileceği, kullanılacak su ve elektrik şebekesinin bazı özellikleri önemli parametreler arasında.

Hidrofor/ Daire Mesafesi
Diğer önemli parametre beslenecek daireler ile hidrofor arasındaki mesafedir. Sistemin montajının yapılacağı konum ile beslenecek daire arasındaki mesafe hassas bir şekilde hesaplanmalı.

Yukarıda bahsedilen hususlara hassasiyet gösteren ustaların oldukça kısa zaman dilimleri içerisinde yüksek verimle çalışan sistemler elde edecekleri şüphesiz. Bahsedilen faktörlerden bir ya da daha fazlası ihmal edildiği takdirde sorunlarda beraberinde gelecektir. Doğru alana doğru zamanda yerleştirilecek bir hidrofor sistemi elbette yaşam kalitesini en üst seviyeye çekerek olası sorunlarda anında devreye girecektir. Debi ve basma yüksekliği belirlendikten sonra yukarıda bahsedilen kriterlerle birlikte değerlendirilerek en uygun alan gerçek ekipmanlarla desteklenmeli montaj tamamlanmalıdır.

Hidrofor Nerelerde Kullanılır?

Az katlı ya da yüksek katlı apartmanlar, iş merkezleri, villa yapıları, siteler, okullar, oteller ve sosyal tesisler için vazgeçilmez sistemlerden biri haline gelmiştir. Modern dünya teknikleri ile birlikte ilerleme kaydederek ciddi manada geliştirilen sistemler eskinin sistemlerine nazaran çok daha ileri seviyelere ulaşmış durumdadır. Eskinin ilkel ve basit sistemleri günümüzün modern ve teknolojik sistemlerine yerini bırakmasının ardından kullanıcıların yaşadığı sorunlarda ciddi manada düşüş göstererek memnuniyeti artırmıştır.Uzun ömürlü, yüksek verimli sistemler teknoloji sayesinde her geçen gün daha da artış gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Çayyolu Kalorifer Tesisatı Hizmeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

× Nasıl yardımcı olabilirim?