Sitemize Hoşgeldiniz...

E-Posta Adresimiz [email protected]

İletişim: 05336338284 0543 637 82 84

Shingle Çatı Nedir? Kaplaması Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Hizmetler » Shingle Çatı Nedir? Kaplaması Nasıl Yapılır?

Çayyolu semti sakinleri hemen iletişime geçerek Çayyolu shingle çatı hizmetine sahip olabilir.

Günümüzün en fazla tercih edilen çatı kaplama malzemeleri arasında bulunan shingle eğimli çatılarda kaplama işlemi adına kullanılan malzemelerden. Pek çok çeşidi bulunan shingle çatı türünün her bütçeye her zevke hitap edebildiği görülüyor. Modern teknolojiyi üzerinde fazlasıyla barındıran bir çatı malzemesi olması nedeniyle sektörde önemli bir yeri de bulunuyor. Bir diğer ismi asfalt kiremit olan shingle malzemesinin dekoratif ve fonksiyonel nitelikleriyle dikkat çektiğini görüyoruz.

Shingle Çatı Malzemesini Diğer Kaplama Malzemelerinden Ayıran Özellikleri
Benzer kaplama malzemelerine göre hafif bir yapıdadır.
Konstrüksiyona gereksiz yükler yüklemez.
Uygulanması oldukça kolay ve pratiktir.
Su geçirmez niteliğinden dolayı içeriye kolay kolay su almaz.
Her türlü binaya uygulanabilir esnek niteliklere sahiptir.
Eğim ve eğrisel nitelikte olan tüm bölümlere hızlıca uyum sağlar.

Neden Shingle Çatı ?

Ülkemizde ezelden beri kullanılan ve adeta gelenek haline gelmiş olan kiremitler her ne kadar birçok soruna davetiye çıkarsa da insanların gözünde düşmemekte. Eskinin getirdiği alışkanlıklar ve tecrübeler diğer kaplama türlerini denemenin de önüne geçebilmektedir. Halbuki modern teknolojik üretimlerle ortaya çıkarılmış shingle çatı taşıdığı özellikleriyle piyasaya meydan okumaktadır. Akan çatı problemini baştan sona ortadan kaldıran bir kaplama türü olması nedeniyle insanlar tarafından yeni yeni tercih edilmeye başlanmıştır. Amerika’da bulunan evlerin %90’ı Avrupa’da bulunan evlerin büyük bir kısmı shingle çatı kaplama sistemi ile donatılmıştır. Dünyanın en çok tercih edilen çatı kaplama malzemesi olması nedeniyle yeni yeni hak ettiği değere ülkemizde ulaşmaya başlamıştır. Önceleri rastlamazken son yıllarda pek çok evin çatısında görmeye başladığımız shingle çatı kaplama türü tam işlevli çalışarak ömürlük bir kullanım vaat eder.

Shingle Çatı Özellikleri

İddialı ve hoş bir görüntü sunar.
Hafif nitelikleriyle gereksiz yük yapmaz.
İskelet maliyetini düşürür.
Uygulanması kolaydır.
Sorunsuz bir çatı vaat eder.

Shingle Çatı Kaplaması Nasıl Uygulanır?

Shingle çatı malzemesinin bir paketinde 3 metrekareye denk gelecek uzunlukta malzemeler bulunuyor.Öncelikle metal bir iskelet oluşturuluyor.
Oluşturulan iskelet çatı tamiri yapmak için çıkacak bir insanı kaldırabilme potansiyeli taşımalı. 4×4, 5×5, 10×10 gibi kalaslardan oluşuyor.
Uç taraftan başlayarak döşenen şıngıllar uç kısımları dışarı gelecek düzeyde döşeniyor.
Yeni şıngıllar eski şıngılların üzerine gelecek şekilde konumlandırılıyor.
Şıngıl çivisi yardımıyla çakılıyor. Pürmüzle ısı işlemine tabi tutuluyor.

Şıngıl yaprakları denilen bölümün sabit bir şekilde durması adına da bitüm mastik kullanılıyor.
Shingle çatı kaplama genel anlamda bu aşamalardan geçerek gerçekleşiyor. Eğimli çatıların vazgeçilmezleri arasında bulunan ve halk arasında “şıngıl” adı verilen shingle çatı türü son yılların en çok tercih edilen çatı kaplama malzemeleri arasında. Eski ya da yeni bina yapısı ne olursa olsun güzel bir uyum sağlayarak yüksek performans sunan çatı malzemesi çatılarda yaşanan olası sorunların önüne geçerek pek çok problemin önünü önceden kapatıyor. Bu durumda bina sakinlerini gereksiz masraflardan kurtardığı gibi pek çok anlamda avantajlı duruma getiriyor. Shingle çatı kaplamayı tercih etmek için pek çok neden bulunuyor.

 

Bir önceki yazımız olan Çayyolu Ocak Doğalgaz Dönüşümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

× Nasıl yardımcı olabilirim?